Forskolina (pokrzywa indyjska) na odchudzanie?

Chcesz schudnąć? Szukasz łatwego sposobu odchudzania? Może słyszałaś o forskolinie i tabletkach odchudzających z wyciągiem z pokrzywy indyjskiej.
Zobaczmy zatem czy forskolina odchudza.

Co to jest Forskolina

Forskolina to specyfik pozyskiwany z azjatyckiej rośliny, która przypomina polskie pokrzywy, i jest spokrewniona z miętą, ale ma liście koloru zielonego lub zielono – fioletowego. Inne nazwy: pokrzywa indyjska, pochwiatka, koleus indyjski (Coleus forskohlii) czy szałwia indyjska. Niestety nie znajdziemy jej w Polsce, ponieważ rośnie w Indiach. Jest ziołem bezpiecznym, który nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W Indiach stosuje się ją już od bardzo dawna, a pomaga na problemy z płucami i sercem, a także na bezsenność. Obecnie naukowcy prowadzą wiele badań tej rośliny.

Z tej pokrzywy pozyskuje się środek chemiczny - forskolinę. Znany amerykański lekarz, występujący w TV dr Oz. polecał ją na odchudzanie. W jednym z odcinków dr. Oz podpalił papierowy model tłuszczu na brzuchu, aby pokazać jak koleus indyjski spala tłuszcz, a jednocześnie zwiększa też mięśnie. W innym odcinku nazwał tą roślinę "cudownym kwiatem zwalczającym tłuszcz", mówił też że jest pod wrażeniem dowodów na to jak forskolina "rozpala metabolizm".

Czy działa na odchudzanie? Jak skuteczna jest?

Czy pokrzywa indyjska odchudza?

Są badania, które sugerują że pokrzywa indyjska poprawia strukturę ciała, ale wciąż brak jest konkretnych dowodów na to że działa odchudzająco. To badanie pokazało że foskolina znacznie zmniejszyła ilośc tłuszczu w ciele, zwiększyła masę mięśniową, oraz poziom testosteronu. Uczestnicy badania nie stracili wagi, za to stracili tłuszcz i zyskali mięśnie. Badanie było jednak przeprowadzone na małej próbie (15 osób) więc jego wyniki mogły być przypadkowe. Niestety inne badanie na 23 kobietach, umiarkowanie otyłych, nie pokazało żadnych działań na zmianę ilości tłuszczu i mięśni. Jest też badanie na szczurach które pokazuje że pochwiatka działa przeciw otyłości - u szczurów.

Może lepiej zamiast pokrzywy indyjskiej sprawdź ten kurs kurs wygodnego i skutecznego odchudznia tutaj

Sposób działania

Forskolina stymuluje produkcję cyklicznego AMP (cAMP ). Wzrost cAMP powoduje aktywowanie enzymu lipazy hormonozależnej (HSL), co uwalniania zapasy tłuszczu i kiruje je tam gdzie organizm potrzebuje "paliwa". Stymuluje wydzielanie hormonów tarczycy, pobudza termogenezę. Co ciekawe cAMP jest też sygnałem głodu :-) - czyli możesz od niego zgłodnieć.

Efekty uboczne

Zwiększa poziom testosteronu, szybkość bicia serca oraz rozszerza naczynia krwionośne. W medycynie ajurwedyjskiej pokrzywę indyjską stosuje się też na astmę.

Cena

Według moich obserwacji, ekstrakt 100% z pokrzywy indyjskiej kosztuje około 100-300 zł (zależnie od producenta i sprzedawcy) za opakowanie.

Allegro

Jest też do kupienia na Allegro, chociaż sądżę, ze jest to nieco mniej pewny zakup.

A przy okazji, kompletny kurs wygodnego odchudzania mozesz mieć za niższa cenę :)

Opinie o forskolinie

Opinie o tabletkach Forskolin

Wielu lekarzy i ekspertów potwierdza, że tabletki Forskolin są skutecznym sposobem w walce z otyłością. Polecane są szczególnie osobom z dużą nadwagą, u których poziom cAMP jest bardzo niski.

Opinie na forach

Na różnych forach internetowych można znaleźć pozytywne opinie osób, które stosowały Forskoloin i schudły dzięki niemu. Niektórzy schudli po 15 kilogramów, a jeszcze inni 21 kilogramów. Inni przestali też odczuwać częsty apetyt na słodycze.

Jednak są też osoby, które bardzo sceptycznie podchodzą do suplementów diety i boją się ich zażywać. Uważają, że na odchudzanie skuteczna jest odpowiednia dieta, zdrowy tryb życia oraz wysiłek fizyczny.

Właściwości

Już wiele lat temu zaczęto ją stosować w leczeniu:
  1. układu krążenia,
  2. układu oddechowego,
  3. układu moczowego,
  4. bezsenności.
Natomiast we współczesnej medycynie została odkryta dopiero w 1974 roku w Indiach. Właściwości tej rośliny znane są już od stuleci w tradycyjnej medycynie Indii, a najczęściej stosowano ją w leczeniu następujących dolegliwości:
  1. nadciśnienie tętnicze,
  2. niewydolność serca,
  3. kolka, wypryski,
  4. zaburzenia układu moczowego,
  5. na serce oraz dla całego organizmu.

Niektórzy naukowcy przebadali pokrzywę indyjską pod kątem właściwości antyalergicznych. Dowiedziono, że korzystnie wpływa na astmatyków, a także można ją stosować w walce z egzemą oraz liszajem. Poza tym wykazano również, że obniża ciśnienie oraz rozszerza naczynia krwionośne, a więc dzięki temu poprawia krążenie i dokrwienie serca. Ma także korzystny wpływ na nasz wzrok, czyli zapobiega męczeniu się oczu i obniża ciśnienie w gałkach ocznych. Stosuje się ją także na wypryski skórne.

Wiele osób stosuje forskolinę jako środek ułatwiający odchudzanie, gdyż przyspiesza spalanie zalegającego tłuszczu w naszym organizmie, który zostaje zużyty do wytworzenia energii. Dzięki niej może się również rozwijać nasza masa mięśniowa, ale też dochodzi do uwalniania kwasów tłuszczowych z komórek tkanki tłuszczowej, a w wyniku tego tłuszcz jest zużywany przez tkankę mięśniową do wytworzenia energii.

Kolejną właściwością forskoliny jest wpływ na funkcjonowanie hormonów tarczycy oraz regulowanie metabolizmu. Jeśli funkcjonowanie tarczycy będzie sprawniejsze, to tym więcej tłuszczu zostanie spalone. Poza tym zwiększa się uwalnianie glukozy z wątroby oraz wpływa na zwiększone wydzielanie insuliny.

Forskolina pobudza również procesy trawienne, a więc stymuluje, np. wydzielanie kwasu solnego. Do tego hamuje transport glukozy przez erytrocyty, a także pobudza trzustkę do wydzielania insuliny. Zwiększa również tempo przemian metabolicznych.

Badania

Badania nad właściwościami tej pokrzywy rozpoczęły się w 1974 roku, a prowadził je Centralny Instytut Naukowo – Badawczy w Indiach (Central Drug Research Institute of India) oraz Hoechst Pharmaceuticals. Dzięki tym badaniom potwierdzono właściwości terapeutyczne tej rośliny i nazwaną ją forskolina od nazwiska fińskiego botanika Petera Forskala. Dowiedziono, że za właściwości lecznicze odpowiadają zawarte w niej związki diterpenowe, a najważniejszy z tych związków nazwano forskoliną.

W 2005 roku w Instytucie Zdrowia Uniwersytetu Kansas w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na 30 osobach z nadwagą. Podzielono ich na dwie grupy. Jednej podawano dwa razy dziennie Forskolin 250 mg, a drugiej placebo. Badania trwały 12 tygodni i potwierdzono nimi skuteczność tabletek. Przy czym, jak już wspominałem, ta próba była niewielka - tylko 15 osób dostało preparat.

W latach 1981 – 2010 przeprowadzono wiele badań nad właściwościami pokrzywy indyjskiej. Badania te pozwoliły wyszczególnić najważniejsze funkcje cAMP w procesie odchudzania.

Badania, które przeprowadził zespół Bristowa i Ginsburga, dowiodły, że forskolina zwiększa poziom cAMP nawet sześciokrotnie. W związku z tym organizm może spalić 600% tkanki tłuszczowej więcej niż zazwyczaj.

Wykonano także badania, podczas których połowa badanych przyjmowała codziennie 50 mg Forskolinu, a pozostali placebo. Po miesiącu okazało się, że ci, którzy przyjmowali placebo schudli około 0,5 kilograma, a osoby przyjmujące Forskolin zrzuciły 4,5 kilograma, czyli ponad dziewięć razy więcej.

Źródła:

  1. Barkat Ali Khan, Naveed Akhtar, Masood Anwar, Tariq Mahmood, Haroon Khan, Irshad Hussain, Kamran Ahmad Khan; Botanical Description of Coleus forskohlii: A Review; Journal of Medicinal Plants Research Vol. 6 (34), pp. 4832-4835, 5 September, 2012; DOI: 10.5897/JMPR11.1417, ISSN 1996-0875;
  2. Doseyici S1, Mehmetoglu I, Toker A, Yerlikaya FH, Erbay E. The effects of forskolin and rolipram on cAMP, cGMP and free fatty acid levels in diet induced obesity. Biotech Histochem. 2014 Jul;89(5):388-92. doi: 10.3109/10520295.2014.883463 Epub 2014 Feb 13.
  3. Michael P. Godard, Brad A. Johnson, Scott R. Richmond* Body Composition and Hormonal Adaptations Associated with Forskolin Consumption in Overweight and Obese Men Obesity Research, Volume 13, Issue 8, pages 1335–1343, August 2005 DOI: 10.1038/oby.2005.162
  4. Hołysz M, Trzeciak w, Hormonozależna lipaza/esteraza cholesterolowa z kory nadnerczy — struktura, regulacja i rola w syntezie hormonów steroidowych http://www.postepybiochemii.pl/pdf/2_2015/138-146.pdf
  5. Pharmacology. 2003 Nov;69(3):127-31. A forskolin derivative, colforsin daropate hydrochloride, inhibits rat mesangial cell mitogenesis via the cyclic AMP pathway.
  6. Clin Ter. 2010;161(3):e81-5. Oral administration of an association of forskolin, rutin and vitamins B1 and B2 potentiates the hypotonising effects of pharmacological treatments in POAG patients.
  7. Forskolin Regulates L-Type Calcium Channel through Interaction between Actinin 4 and β3 Subunit in Osteoblasts.
  8. Colforsin-induced vasodilation in chronic hypoxic pulmonary hypertension in rats.
  9. Hedgehog signal inhibitor forskolin suppresses cell proliferation and tumor growth of human rhabdomyosarcoma xenograft.

A jeżeli chcesz schudnąć wygodnie i skutecznie zobacz jak »

Zobacz:

Skuteczny sposób na to by schudnąć skutecznie i wygodnie - bez głodzenia się i liczenia kalorii.


"Zobacz jak wygodnie schudłem 17 kg bez głodzenia się"



© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin sklepu © 2011-2024
Szybka dietka | Zielony jęczmień